2:26 pm - Friday March 23, 2018

Atentat mafioz në Vlorë, vritet me minë të telekomanduar gjyqtari

Krimi
Atentatorët i kishin çarë gomat e makinës së re, për ta detyruar të përdorte të vjetrën.

Sistemi shqiptar i drejtësisë ka marrë dje goditjen më të rëndë në historinë e tij gati njëshekullore. Një gjyqtar i ri, baba i dy fëmijëve të vegjël është vrarë në bulevardin kryesor të Vlorës në një atentat të tipit mafioz. Përpos tronditjes së rëndë që shkakton vrasja mafioze e një gjyqtari, (e pandodhur ndonjëherë më parë në vendin tonë), opinioni publik pati mundësinë dje të shikonte në ç’gjendje janë katandisur strukturat e shtetit.

Gjyqtari, ende i gjallë, u la i shtrirë pa ndihmë për rreth 15 minuta në mes të rrugës. Gazetarët arritën përpara policisë në vendin e ngjarjes. Zjarrfikësit nuk kishin ujë për të shuar flakët që digjnin njeriun e ligjit, ndërsa ambulanca nuk u duk fare.
Ngjarja

Skerdilajd Konomi, 33 vjeç, me detyrë gjyqtar në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë gjeti vdekjen pak minuta pas një shpërthimi të telekomanduar në makinën e tij tip “Mercedes Benz 250 D” me targa VL6383B. Gjyqtari, i dalë nga Shkolla e Magjistraturës në vitin 2004 sapo kishte dalë nga një kafene në bulevardin kryesor të qytetit. Në orën 09:05, disa dhjetëra metra larg kafenesë, në pjesën e përparme të makinës pati një shpërthim të fuqishëm. Dhjetëra njerëz u afruan menjëherë për ta ndihmuar, por në pak sekonda makina u përfshi nga flakët dhe kalimtarët u tërhoqën nga frika e një shpërthimi të dytë. Dëshmitarët pohojnë se 33-vjeçari arriti të dalë nga automjeti me ndihmën e kalimtarëve të rastit, por ata e lanë më pas të shtrirë në rrugë, duke mbajtur distancën e sigurisë nga mjeti në flakë. Vetëm pas mbërritjes së zjarrfikësve, të cilët duket se ishin të papërgatitur dhe nuk kishin mjaftueshëm ujë në makinën e tyre, gjyqtari u transportua për në spital, jo me ambulancë, por i hedhur në bagazhin e një furgoni policie. Qytetarët tregojnë se 33-vjeçari lëvizte ende kur e futën në furgonin e policisë, ndërsa në spital thanë se mbërriti i vdekur.
Atentat mafioz

Verifikimi i targës së automjetit bëri shpejt të qartë për policinë se bëhej fjalë për një ngjarje shumë më të rëndë se atentatet që kishin ndodhur më parë në Vlorë. Skena e krimit ishte pothuaj identike me atë të ndodhur më herët këtë vit në Skelë, por viktima bënte ndryshimin. Ekspertët më të mirë të Policisë së Shtetit u gjendën shpejt në vendin e ngjarjes dhe konstatuan se në makinën e gjyqtarit Skerdilajd Konomi ishte vendosur një sasi e konsiderueshme lënde plasëse dhe shpërthimi ishte komanduar në distancë. Pak orë më vonë, hetuesit mësuan një fakt tjetër që i vuri vulën klasifikimit të këtij krimi si atentat i tipit mafioz. Gjyqtari Konomi kishte blerë përpara pak kohësh një makinë të re, një “Mercedes Benz” të kushtueshëm, ndërsa Mercedesi me të cilin lëvizte dje, përdorej zakonisht nga bashkëshortja e tij. Por një ditë përpara atentatit, dikush i kishte çarë me thikë gomat e “Mercedesit” të ri, duke e detyruar gjyqtarin që banonte në zonën e Ujit të Ftohtë, të përdorte makinën e vjetër për të shkuar në punë. Ekspertët e policisë thonë se në makinën e re të gjyqtarit, për shkak të sistemeve moderne të sigurisë, ishte e vështirë të vendosej një bombë, ndërsa në makinën e vjetër, vendosja e një bombe mund të konsiderohej “punë fëmijësh”. /Gazeta Shqip/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply