1:20 pm - Saturday April 21, 2018

Author Archives: admin

Shkolla e parë shqipe në Zerqan të Dibrës

Udhëheqësit e Rilindjes së ndritur kombëtare rrezore joshën disa ideatorë patriotë dibranë, midis tyre dhe Sulejman Shehun. Këta ideatorë ranë në union me mendimin se vetëdija kombëtare rritet me hapjen e shkollave shqipe për...

Bulqizë, PS fitore në zgjedhjet lokale

Bashkë me zgjedhjet e përgjithshme në disa njësi vendore janë zhvilluar edhe zgjedhjet lokale, ku janë fituar nga Partia Socialiste e Shqipërisë. Në Bashkinë e Bulqizës ka fituar kandidati i Partise Socialiste Myfit Duriçi, i cili...

Cështja Ruby, Berlusconi dënohet me 7 vjet burg

Gjykatësit e seksionit të katërt penal të Gjykatës së Milanos dënuan ish kryeministrin e Italisë dhe njëkohësisht presidentin e Milanit, Silvio Berluskoni me 7 vjet heqje lirie për akuzat ndaj tij në procesin gjyqësor ‘Rubi’,...

Bulqizë, Berisha: Votoni uljen e moshës së pensionit të minatorëve në 50 vjeç

Partia Demokratike mbylli sot në qytetin e Bulqizës fushatën elektorale. Kryeministri Sali Berisha u kërkoi bulqizakëve të votojnë nr 44 sepse është alternativa më e mirë e mirëqënies. Kreu i qeverisë premtoi se në 4 vitet e ardhshme...

Minatori i përndjekur: Komunizmi më përndoqi, demokracia më zhgënjeu

Bardhyl Murrja ka punuar 12 vjet në minierë, por pensioni për punën e rëndë të bërë në vite është qesharak, vetëm 146 mijë lekë të vjetra në muaj, me të cilin mban gruan dhe vajzën e papunë. Dikur, në diktaturë, fëmijëve...

Ish-trajneri kuq e zi Josip Kuzhe ndërron jetë

Sot mbrëmjes e së dielës, rreth orës 21:15 minuta ndërroi jetë, ish-trajneri i kombëtares shqiptare, Josip Kuzhe. Pas një sëmundje të rëndë, trajneri kroat Josip Kuzhe ka ndërruar jetë në një spital të Zagrebit. Kuzhe drejtoi...

Autostrada Tiranë-Elbasan (FOTO)

U inagurua sot përfundimi i punimeve të autostradës Tiranë-Elbasan. Ky tunel do të shkurtojë distancën mes dy qyteteve por edhe rretheve si Librazhdi, Korça, Pogradeci, Kolonja etj. Po sot pritet të hapet edhe tuneli i Krrabës, një...

Hapet autostrada Tiranë-Elbasan

Gjatë dy viteve të fundit, që kur nisi ndërtimin, autostrada Tiranë-Elbasan, ishte ndër prioritetet madhore për kryeministrin Berisha. Dhe rëndësinë e kësaj autostrade që shkurton ndjeshëm nëpërmjet tunelit distancën mes Tiranës,...