12:23 am - Saturday March 24, 2018

Bulqizë, 15 dite grevë urie, ACR shtyn takimin me minatorët

Miniera e Bulqizës rrezikon seriozisht jetën e 13 minatorëve, të cilët që prej më shumë se dy javësh janë ngujuar në grevë urie, 1400 metra nën tokë.

Minatorët kanë hyrë sot në ditën e 15- të të grevës së urisë dhe gjendja shëndetësore e tyre sa vjen e rëndohet për shkak të kushteve në të cilat zhvillojnë grevën.

Gazetari i NEWS24 raporton se megjithë këmbënguljen e mjekëve për të ndërprerë grevën, minatorët nuk kanë pranuar dhe vazhdojnë të trajtohen me serum. Ndërkohë që një përfaqësësi e ACR do takohet me një grup minatorësh.

KOL NIKOLLA: ACR SJELLJE TË PAPËRGJEGJSHME ME MINATORËT
Ora 17:05-Kreu i Konfederatës së Minatorëve, Kol Nikollaj deklaroi se lidhur me takimin me minatorët, firma ACR po bën shaka dhe sjellje të papërgjegjshme.
Sipas tij, minatorët respektuan kërkesat e ACR , por kompania tha ai, po mundohet të manipulojë minatorët,duke u bërë telefonata individuale dhe premtime njëkohësisht.
“ACR po shtyn takimin sepse ka kontaktuar fshehtas minatorët, por harron se ata nuk manipulohen. Minatoret po bëjnë një grevë të vërtetë pasi kërkesat e tyre janë të ndershme pasi nuk duan më të luhet me gjakun e djersën e tyre. Në pranuam kushtet e ACR, ashtu si forma kërkoi unë nuk jam pjesë e përfaqësisë që do takojë sot austriakët, por vetëm pjesë e marrëveshjes, institucionalisht”.

ACR: DO NJOFTOJMË MEDIAT PËR ORËN E TAKIMIT
Ora 17:00-Takimi që pritet të zgjidhë situatën mes minatorëve dhe kompanisë austriake ACR do të zhvillohet. ACR ka njoftuar sot se takimi do të nisë, por me vonesë, pasi ekspertë të saj po diskutojnë aspketet teknike.
“Do njoftojmë mediat për orën e takimit, ne po diskutojmë aspektet teknike me qëllim që të kemi një takim sa më konstruktiv”, shprehet kompania.

SHTYHET TAKIMI MINATORE-ACR
16:00-Takimi ishte caktuar në orën 16:00 dhe pritej që sot të jepej një zgjidhje vendimtare rreth situatës me minatorët e ngujuar në grevë urie prej 2 javësh dhe shpëtimin e minierës që ka shfaqur probleme të mëdha teknike.
Por, edhe pse takimi mes minatorëve dhe firmës austriake ASCR, ishte vendosur të zhvillohej në ambientet e Bashkisë së Bulqizës, përfaqësues të firmës nuk u paraqitën.
Takimi ishte caktuar nga ACR për ditën e sotme, por minatorët që po qëndrojnë ende pranë Bashkisë shprehen se përfaqësues të kompanisë austriake që menaxhon minierën ku ata punojnë nuk kanë mbërritur ende.

MINATORET: TAKIM ME ACR NE OREN 16:00
13:00 Minatorët kanë rënë dakord për zhvillimin e një takimi me përfaqësuesit e kompanisë së ACR. Sipas kreut të konfederatës kol Nikollaj takimi do të zhvillohet në orën 16:00 në ambientet e bashkisë së Bulqizës, vend I caktuar nga vetë përfaqësuesit e kompanisë ACR.

“përfaqësia e minatorëve do të përbëhet nga 6 vetë, pjesëtar të këshillit sindikal dhe vetë kryetari i bashkisë së Bulqizës”- deklaroi Kol Nikollaj. Ai konfirmoi se vetë personalisht nuk do të jetë i pranishëm në takim por se do të ishte i pranishëm në momentin e firmosjes së marrëveshjes, nëse do arrihej.

ACR: GATI TE NEGOCIOJME PA KONFEDERATEN
Ora 11:00 Një përfaqësi e kompanisë koncensionare ACR deklaroi sot paradite se është e gatshme të negociojë për të zgjidhur kërkesat e minatorëve grevistë. Prezantuesit e kompanisë thonë se janë të gatshëm të zhvillojnë negociata me një përfaqësi të zgjedhur nga minatorët, ku të mos jenë të pranishëm përfaqësuesit e konfederatës. Por kjo kundërshtohet nga minatorët, të cilët kërkojnë me këmbëngulje që në këtë takim të jenë të pranishëm dhe përfaqësues të konfederatës.

PERKEQESOHET SHENDETI I MINATOREVE
NEWS24 raporton për gjëndje të rënduar shëndetësore të njërit prej 13 minatorëve grevistë. Xhelal Ruci 45 vjec po trajtohet me serum, dhe nuk pranon të dalë nga greva.
“Gjëndja shëndetësore është shumë e rënduar, pasi minatorët kanë probleme me mushkëritë e frymëmarrjen. Prej 24 orësh minatorët po trajtohen me serum pasi nuk pranojnë të dalin nga miniera e të shtrohen në spitalin e Bulqizës për mjekim më të specializuar.”- raportoi sot në mëngjes korrespondeti i NEWS24, Enver Doci.
Ndërsa mbrëmë u raportua për 3 minatorë në gjendje shëndetësore të rënduar, që kishin marrë serum brenda galerisë pasi nuk kishin pranuar të largohen nga miniera.

SPECIALISTET: TE NDERHYHET URGJENTISHT
Specialistët bëjnë apel për ndërhyrje urgjente për të shmangur shembje të tjera pas mbrëmjes së djeshme kur u konstatuan shembje të armaturës së minierës si dhe bllokim të kanaleve anësore. Specialistët thonë se situata brenda në minierë është alarmante dhe grevistët rrezikojnë të vdesin brenda në galeri.
Alarmi për shembjen brenda galerive në minierë u dha mbrëmë rreth orës 21:20, ndërsa 4 specialistë kanë hyrë në thellësitë e nëntokës për të bërë verifikimet e duhura.
“Që prej orëve të mbrëmshme, specialistët ende nuk kanë dalë nga miniera, dhe nuk dihet se cfarë po ndodh nëntokë,dhe si është situata”- vazhdon raportimin korrespondenti i NEWS24.
Mbrëmë u raportua se ishin çarë tubat e ajrimit në nivelin e 14-të, ku ndodhen grevistët, ishin konstatuar shembje të armaturës së minierës si dhe bllokim të kanaleve anësore ku depërton uji, duke rrezikuar përhapjen e tij nëpër minierë dhe rrezikshmëri për jetën e minatorëve.

Ministria e Energjetikës dhe LSI ka bërë apel për dialog për zgjidhjen e situatës. Minatorët kërkojnë rritje page në masën 40%, përmirësim të kushteve të punës, ulje të moshës së daljes në pension dhe largimin e përfaqësuesit të kompanisë ACR. Firma ka pranuar të rrisë 20% pagat dhe të nisë investimet në minierë.
/BalkanWeb-Bulqiza Online/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply