12:23 am - Saturday March 24, 2018

Bulqizë, aksident në minierë, humb jetën 30-vjeçari

Një tjetër minator humbi jetën në mbrëmje në Bulqizë, teksa punonte në një zonë të paligjshme të minierës.

Burime policore thanë se minatori 30-vjeçar Shahin Peti, nga Fushë-Bulqiza, humbi jetën në zonën D të minierës, ku u gjet i mbuluar nga masivë me krom.

Autoritetet thanë se po hetojnë rreth shkaqeve të ngjarjes, që çoi në humbjen e jetës së babait të dy fëmijëve të mitur.

Ndërsa dje, në të njëjtën minierë, ndodhi një tjetër aksident, ku mbeti i plagosur një minator në zonën qëndrore të minierës së Bulqizës, që administrohet nga kompania ACR. I plagosuri i djeshëm ishte 49-vjeçari Mustafa Kola, që po punonte në nivelin 15 të pusit nr 1.

Miniera e Bulqizës, prej shumë vitesh tashmë, është kthyer në një objekt lajmesh të përhershme mbi humbjet e jetës së minatorëve, për shkak të mungesës së kushteve të punës dhe të investimeve për modernizimin e saj.

Filed in: Aktualitet, Bulqiza

No comments yet.

Leave a Reply