6:15 pm - Saturday March 17, 2018

Bulqizë, grevistët: Qeveria shqiptare e ambasada austriake të ndërhyjnë

13 minatorët e Bulqizës kanë hyrë sot në ditën e 11-të të grevës së urisë 1.400 metra nën tokë, ndërkohë që gjendja e tyre rëndohet dita-ditës, tre minatorë vazhdojnë të jenë në gjendje të rëndë.

Komisioni i grevës së minatorëve ka zhvilluar sot pasdite një mbledhje, ku në përfundim ka kërkuar që qeveria dhe ambasada austriake të ndërhyjnë për situatën me minatorët e Bulqizës.
“U bëjmë thirrje qeverisë dhe ambasadës austriake që të interesohen për shëndetin e grevistëve si dhe të ndërhyjnë për të zgjidhur situatën”.
Më tej, Komisioni i grevës ka akuzuar si të paaftë mendërisht një nga përfaqësuesit e firmës austriake ACR, konkretisht z. Giga Bedineishvili.
Kreu i Federatës së Industrisë, Taf Koleci deklaroi sot se firma austriake ACR nga të cilës protestojnë minatorët, i ka ofruar para në shkëmbim të mbylljes së protestave.
“Më ofruan para, por unë nuk pranova ofertën”, – u shpreh Koleci.

Pritej që sot paradite, në ditën e 11-të të grevës përfaqësuesit e minatorëve të uleshin në një takim me përfaqësues të firmës ACR, pas ftesës së kryebashkiakut të Bulqizës Roland Keta, por takimi është shtyrë mesditën e sotme.
Kryebashkiaku i Bulqizës deklaroi se “takimi i sotëm ka dështuar për shkak se ACR nuk pranoi të takojë sindikatat e minatorëve”.

Ndërsa nga ana e tij, kreu i konfederatës së minatorëve Kol Nikollaj u shpreh se ACR u tregua e papërgjegjshme. “Shtyrja e takimit është shenjë papërgjegjshmërie që po tregon ACR. Kërkojmë ndërhyrjen e qeverisë”, – shprehet ai.

Nga ana e tyre përfaqësuesit e ACR bënë fajtor vetë kreun e konfederatës Nikollaj, për prishjen e këtij takimi. “Nikollaj po saboton bisedimet tona, ai nuk dëshiron zgjidhjen e problemeve”.

Ndërkohë që komisioni i grevës ka nisur në këto momente një mbledhje me konfederatën./Balkanweb/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply