5:59 pm - Saturday March 17, 2018

Bulqizë, METE: Të mbyllet Miniera. RISHM padit krerët e grevës

Prej 16 ditësh, 13 minatorë vazhdojnë grevën e urisë, në galeritë e nëntokës, të vendosur për t’i shkuar në fund, deri në plotësimin e kërkesave të tyre ekonomike e sociale. Gjëndja shëndetësore e grevistëve në nivelin e 14-të nën tokë vazhdon të përkeqësohet, ndërsa ACR propozon zhvillimin e një takimi nesër në orën 11:00 në Tiranë. Minatorët refuzojnë: Takimi të bëhet në Bulqizë. Paralajmërojnë dhe bllokim të aksit nacional. Hesht Ministria e Punës, reagon METE: te mbyllet perkohesisht MInierea e Bulqizes. RISHM padi drejtuesve te greves: shkaterruan pronen publike

METE: TE MBYLLET PERKOHESISHT MINIERA E BULQIZES
Ora 14:45-Ministria e Ekonomise, Tregtise dhe Energjitikes (METE) ka vendosur te pranoje kerkesen e Repartit te Shpetim Minierave per te mbyllur perkohesisht MInieren e Bulqizes deri ne nje rehabilitim te plote te saj. Keshtu pergjate periudhes se rehabilitimit, puna ne Miniere do te pezullohet. Sipas METE, kushtet ne Miniere jane te veshtira dhe rrezikojne jeten e minatoreve.

RISHM PADI PENALE DREJTUESVE TË GREVËS, SPECIALISTËT HYJNË NË MINIERË
Ora 14:40-Specialistët e Repartit të Shpëtim Minierave, institucion në vartësi të METE kanë ngritur një padi penale ndaj drejtuesve të grevës së minatorëve, Kol Nikollaj dhe Taf Koleci.
padia është dërguar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. RISHM akuzon drejtuesit e grevës së urisë të minatorëve se me vendimin për të zhvilluar brenda galerive grevën i kanë shkaktuar minierës, kësaj pasurie kombëtare dëme të mëdha.
Sipas tyre miniera është pronë publike dhe nuk mund të konsiderohet e veprohet ën të për interesa personale.
Ndërkohë specialistë të RISHM janë futur rreth orës 14:30 në minierën e Bulqizës. Specialistët kanë nisur menjëherë inspektimin e gjëndjes së minierës.

MINATORET: TAKIMI JO NE TIRANE; POR NE BULQIZE
Ora 13. 48 Minatorët refuzojnë vendtakimin e propozuar nga ACR për nesër në Tiranë. Minatorët kërkojnë që takimi të zhvillohet në Bulqizë, ku janë të ngujuar dhe minatorët grevistë.Ata kërkojnë rritje page në masën 40%, përmirësim të kushteve të punës, ulje të moshës së daljes në pension dhe largimin e përfaqësuesit të kompanisë ACR.

ACR: MIREPRESIM BISEDIMET; TAKIMI NESER NE 11:00
Ora 13: 30 Kompania ACR deklaron se mirëpret bisedimet për t’i dhënë fund situatës së krijuar në minierë, dhe propozon zhvillimin e një takimi nesër në orën 11:00 në ambientet e zyrave të ACR në Tiranë. Nëpërmjet një njoftimi për shtyp ACR thotë se situata „ka shkaktuar humbje të rënda për kompaninë, ju dhe familjet tuaja“ dhe se „Ne besojme se me dëshirën e mirë, si nga ne ashtu edhe nga ju, do të arrijmë një zgjidhje të shpejtë .“ ACR propozon që përfaqësitë të përbëhen nga 5 anëtarë. Në krye të grupit negociator nga ana e ACR do të jetë administrator z.Giga Bedineishvili. Gjithashtu ACR njofton se mirëpret kryebashkiakun Keta si kryenegociator, duke patur parasysh që ai gëzon edhe besimin e minatorëve.
ACR nënvizon se në përfaqësinë e minatorëve mirëpret secilin nga 695 punonjësit, me përjashtim të atyre personave që kanë ushtruar dhunë ndaj administratës së ACR dhe që tashmë ndiqen penalisht sipas ligjeve në fuqi.
Gjithashtu ACR thotë se është dakord që mes minatorëve të përfshihen dhe një grup minatorësh të përfaqësuar nga Shukri Cupi dhe Afrim Disha, „të cilët mendojnë se komiteti i grevës nuk përfaqëson interesat e tyre“ . Pritet konfirmimi nga minatorët.

MINATORET KECENOJNE ME BLLOKIM TE AKSIT KOMBETAR
Ora 11:00 Kreu i konfederatës së minatorëve Kol Nikollaj në një prononcim për NEWS24 deklaroi sot paradite se minatorët janë të gatshëm të bisedojnë, ndërsa janë në pritje të një sinjali nga ana e përfaqësuesve të kompanisë ACR për takimin e sotëm. “Institucionalisht nuk na kanë thënë asgjë. Nga rrugë jozyrtare na kanë thënë se janë nisur nga Tirana drejt Bulqizës, dhe ne duam ta besojmë këtë”- thotë Nikollaj duke i akuzuar se “Duan t’i lodhin minatorët të ndërpresin grevën, dhe të vazhdojnë të abuzojnë me ta sic kanë vepruar për vite me radhë”- deklaroi Nikollaj.

“As nuk ka një sinjal nëse do të zhvillohet takimi apo jo ndërsa minatorët kërcënojnë se nëse nuk do të zhvillohet sot takimi me ACR, atëherë 700 minatorë do futen në grevë dhe do bllokojmë rrugën nacionale Tiranë- Peshkopi në Qafën e Buallit”- raportoi sot në mëngjes korrespondenti i NEWS24. Sipas tij kjo është kërkesa e minatorëve që i është prezantuar konferederatës.

Takimi pritet të japë një zgjidhje vendimtare rreth situatës me minatorët e ngujuar në grevë urie prej 2 javësh dhe shpëtimin e minierës, që ka shfaqur probleme të mëdha teknike.

Takimi ishte planifikuar për tu zhvilluar një ditë më parë por u shty për shkak se përfaqësuesit e kompanisë nuk ishin dakord për orarin e zhvillimit të tij, ndërsa keu i Konfederatës Sindikale të minatorëve e komentoi si “shakaja e radhës e ACR-së”.

RENDOHET SHENDETI I MINATOREVE
Ora 11:00 “Gjëndja është shumë e rëndë. Minatorët grevistë janë tepër të rënduar dhe psikologjikisht për shkak të heshtjes. Kemi tentuar të largojmë 3 prej tyre nga greva por nuk kanë pranuar. Ata kanë thënë se nuk do ketë asnjë lloj nënshkrimi të ndonjë protokoll-marrëveshjeje me ACR, pa e lexuar vetë”- përshkruan situatën Kol Nikollaj, kreu i konfederatës së minatorëve. “5 prej grevistëve janë në gjëndje kritike. Ata vazhdojnë të trajtohen me serum dhe nuk pranojnë të largohen nga greva”- raporton NEWS24.

HESHTJA E MINISTRISE SE PUNES
Prej 16 ditësh minatorët vazhdojnë grevën e urisë në galeritë e nëntokës, ndërsa Ministria e Punës dhe Cështjeve Sociale vazhdon të heshtë. Asnjë reagim nga ky institucion qeveritar, titullari i të cilit është edhe kreu i Këshillit Kombëtar të Punës, i cili duhej të luante rolin e negociatorit mes minatoreve dhe kompanisë ACR. Ndërkaq duhet theksuar dhe fakti se as nga opozita nuk ka pasur ndonje qëndrim për grevën e urise dhe heshtjen e insititucioneve. I vetmi ze i opozitës në mbështetje të grevës ka qene deputeti i zonës, Qemal Minxhozi. Institucioni i vetëm që ka reaguar në lidhje me grevën e urise ka qenë Ministria e Ekonomisë, përmes repartit te inspektim-shpëtimit te minierave.

RISHM: TE MBYLLET MINIERA
Reparti i Shpëtim Minierave, RISHM e varur nga Ministria e Energjitikes, Tregtise dhe Ekonomisë propozon mbylljen e përkohshme të minierës, dhe pezullimin e lejes minerare për ACR.

“Ndërprerja e punës degradon minierën, në këtë rast rrezikohet jeta e punëtorëve dhe pasuria kombëtare. Ndaj miniera e Bulqizës të mbyllet përkohësisht deri në një rehabilitim të plotë të saj”, ishin konkluzionet e dala nga mbledhja e mbrëmshme e RISHM. Propozimet e do t’i kalojnë direkt Ministrit te METE, Nasip Naco.

Minatorët kërkojnë rritje page në masën 40%, përmirësim të kushteve të punës, ulje të moshës së daljes në pension dhe largimin e përfaqësuesit të kompanisë ACR. Firma ka pranuar të rrisë 20% pagat dhe të nisë investimet në minierë.

SOLIDARIZOHEN MINATORET E PUKES
250 minatorë të minierave të Pukës solidarizohen me minatoret e Bulqizës.Kreu i sindikatave te pavarura të këtij rrethi Gjon Zeka përmes një deklarate për shtyp i bëri thirrje sot kompanisë ACR të plotësojë kërkesat e kolegëve të Bulqizës, ndërsa ka paralajmëruar fillimin e protestave në mbështetje të grevistëve.
/BalkanWeb/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply