9:04 am - Friday March 23, 2018

Bulqizë, vdes një tjetër minator

Një ngjarje e rëndë është shënuar mëngjesin e kësaj të diele në minierën e Bulqizës. Minatori i identifikuar si Bujar Suroqi ka humbur jetën brenda ambienteve të kësaj miniere.

Paraprakisht bëhet me dije se vdekja e 50-vjecarit ka qënë aksidentale, pasi ai dyshohet të ketë rënë nga ashensori i minierës.

Polica e Bulqizës ka mbërritur në vendngjarje dhe hetoi për rrethanat e aksidentit.
Ngjarje të tilla të aksidenteve me pasojë humbjen e jetës së minatorëve janë të shpeshta në Bulqizë. Shpesh herë shkaku kryesor mbeten kushtet e punës ku punojnë këta minatorë.

Humb jetën minatori, arrestohen 3 punonjës për Shkelje të rregullave të mbrojtjes në punë
Ndërkohë në lidhje me këtë ngjarje policia e Bulqizës ka arrestuar ne mbremjen e se dieles, tre punonjës të minierës së Bulqizës për shkelje të rregullave të mbrojtjes në punë. Të arrestuarit janë Shefki Alla, 51 vjeç, me detyrë “Brigadier”, Isuf Toska, 48 vjeç, me detyrë “Sinjalizues ashensori” dhe Agim Laçi, 49 vjeç, me detyrë “Makinist”.

Arrestimi i këtyre shtetasve u bë për veprën penale “Shkelja e rregullave të mbrojtjes në punë” pasi kanë lejuar transportin e personave nëpërmjet ashensorit të vagonëve dhe jo të minatorëve, gjë e cila bie ndesh me rregulloren e sigurimit teknik, duke çuar në vdekjen e minatorit Bujar Surocaj.

Ngjarja ka ndodhur rreth orës 06:45 ku viktima së bashku me disa minatorë të tjerë ka qenë duke levizur me ashensorin e vagonave dhe jo me ashensorin e minatorëve dhe për pasojë është rrëzuar duke gjetur vdekjen e menjëhershme.

Protesta
Pas vdekjes së minatorëve, familjarët e të ndjerit kanë protestuar duke mos tërhequr trupin e familjarit nga morgu. Sipas familjarëve, mjekët e spitalit rajonal të Bulqizës kanë neglizhuar punën ditën e sotme dhe po kështu dhe prokuroria që nuk ka nisur asnjë hetim mbi vdekjen e 50-vjeçarit.
Në një protestë prej 5 orësh, familjarët kërkojnë kryerjen e ekspertizës mjeko-ligjore me qëllim përcaktimin e shkakut të vdekjes së të afërmit të tyre.
“Kemi prej orës 7 të mëngjesit këtu dhe po presim. Nuk erdhi asnjë mjek të kryejë ekspertizën, asnjë. Sapo u dha lajmi për protestën tonë, ia behën një grup prokurorësh sa me u duk. Kemi hapur mort në shtëpi dhe të vdekur nuk kemi”, thote Esati, kunati i te ndjerit.

“Nuk e tërheqim trupin e Bujarit nga morgu. Të kryhet ekspertiza mjeko-ligjore, të përcaktohet drejt shkaku i vdekjes. Duam të dimë shkakun e vërtetë të vdekjes. Ta dimë nëse kanë qenë mungesa e kushteve të sigurisë në punë. Po ndodhin vdekje cdo ditë këtu”, thane familjarët.
Trupi u tërhoq nga morgu rreth ores 19:00 te pasdites pas apelit ne News24.

/BalkanWeb/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply