8:58 am - Friday March 23, 2018

Bulqizë, vritet minatori

Një minator humbi jeten sot ne Bulqize në zonen D, zonë në të cilen Ministria e Ekonomise pezulloi të gjitha lejet minerare për shkak të mungeses së sigurisë në punë.

Fetah Shehu 55 vjec punetor i ACR per shkak se kishte mbi kater muaj pa pune nga bllokimi punes ne kompanine e tij ishte aktivizuar me nje firme tjeter ne galerine 66 ne zonen D ne Bulqize. Gjate punes ne galeri nje masiv minerali dhe dheu eshte shembur duke e zene brenda.

Mendohet se ai ka humbur jeten ndersa po vazhdojne perpjekjet per te nxjerre trupin nga masivi shembur. Policia ndodhet ne vendin e ngjarjes duke punuar per te sqaruar rrethanat e ketij aksidenti tragjik. Puna ne kete zone nuk duhet te kishte nisur pas urdherit te Ministrit te Ekonomise, por mesa duket ky urdher nuk eshte perfillur dhe asnje institucion nuk eshte kujdesur ta zbatoje duke sjelle keshtu aksidentin me vdekje.

Pak jave me pare ishte nje minator i ACR qe humbi jeten ne galeri nga nje shperthim. Ndersa nje dite me pare ishin dy te rinj ne Tropoje qe ne nje aksident te ngjashem me ate sot humben jeten ne nje galeri ilegale. /TCH/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply