1:10 pm - Saturday April 21, 2018

Archive: Aktualitet Subscribe to Aktualitet

Vellezerit Keta nga Bulqiza, promovues te turizmit shqiptar

Pasi ka mbyllur fazën intensive të përgatitjeve, Gjetan Keta ka ardhur në Tiranë për t’i dhënë dhe dorën e fundit stërvitjeve për sfidën e 19 shkurtit përballë turkut Gokalp Ozekler. 32-vjeçari nga Bulqiza, i cili garon për...

Bulqize, ulet cmimi i kromit, mbyllen disa kompani shfrytezuese

Rënia e çmimit të kromit në tregun ndërkombëtar ka mbyllur disa kompani të nxjerrjes së këtij minerali në Bulqizë. 30 është numri i minatorëve të regjistruar si të papunë, ndërsa numri atyre që kanë humbur punën është...

Bulqize, pavionet e spitalit pa ngrohje

Spitali i Bulqizës vijon të jetë pa ngrohje prej vitesh. Në asnjë nga pavionet e këtij spitali nuk funksionojnë kaldajat, e për pasojë pacientëve iu duhet ta sigurojnë vetë mënyrën për t’u ngrohur. Ata kanë marrë nga shtëpitë...

Bulqizë, kinezët vetëmbrohen nga grabitësit

Bulqizë, kinezët shpëtojnë me vetëmbrojtje nga grabitësit me maska. Tre qytetarë kinezë i kanë shpëtuar sot grabitjes nga tre persona të armatosur dhe me maska në Bulqizë falë karatesë. Kinezët kanë rrëfyer për “News 24”,...

Bulqizë, plagoset minatori nga rrëshqitja e dheut

Një aksident me plagosjen e një minatori ka ndodhur pasditen e së mërkurës në ambjentet e minierës së Bulqizës. Autoritetet lokale bëjnë me dije se, ngjarja është verifikuar në nivelin 14 të minierës si pasojë e rrëshqitjes...

Shkëlqim Cani inspekton investimet në Bulqizë

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Myfit Duriçi ka inspektuar këtë të shtunë punimet e rikonstruksionit të shkolles 9-vjeçare “Xhevded Doda”, në këtë qytezë. Bëhet fjalë...

Kampioni i Europës, MIKE (Gjetan) Keta, në ringun e Bulqizës në ndihmë të fëmijëve të varfër

Kampioni i Europës në Box, Gjetan Keta, me date 18 Tetor mbron titullin në vendlindjen e tij, në qytetin e Bulqizës. Ai do të ketë përballë rusin Marat Khuzeev. Vëllai i Ketës, kampioni i “Kickbox”-it Ismail Keta, njëkohësisht...

Fëmijët minatorë të Bulqizës

Shumë gjëra kanë ndryshuar në Shqipëri muajt e fundit, por jo fati i fëmijëve të qytetit të Bulqizës, që vijojnë të braktisin mësimin për t’u kthyer në minatorë. Çdo ditë në këto pirgje me gurë dhe baltë, që vetëm...