1:02 pm - Saturday April 21, 2018

Archive: Bulqiza Subscribe to Bulqiza

Ferit Alla, ekonomisti i suksesshem i gjeologjise dhe minieres se Bulqizes

Burrat e fisit Allhyseni nuk e hoqën pushkën nga krahu. Hazizi, vëllai i Hasanit, ishte i zgjedhur në pleqësinë e fshatit, ku shquhej për drejtësi e ekuilibër. Hazizi me djemtë e pritën me indinjatë pushtimin e vendit nga italianët....

Vellezerit Keta nga Bulqiza, promovues te turizmit shqiptar

Pasi ka mbyllur fazën intensive të përgatitjeve, Gjetan Keta ka ardhur në Tiranë për t’i dhënë dhe dorën e fundit stërvitjeve për sfidën e 19 shkurtit përballë turkut Gokalp Ozekler. 32-vjeçari nga Bulqiza, i cili garon për...

Bulqize, ulet cmimi i kromit, mbyllen disa kompani shfrytezuese

Rënia e çmimit të kromit në tregun ndërkombëtar ka mbyllur disa kompani të nxjerrjes së këtij minerali në Bulqizë. 30 është numri i minatorëve të regjistruar si të papunë, ndërsa numri atyre që kanë humbur punën është...

Bulqize, pavionet e spitalit pa ngrohje

Spitali i Bulqizës vijon të jetë pa ngrohje prej vitesh. Në asnjë nga pavionet e këtij spitali nuk funksionojnë kaldajat, e për pasojë pacientëve iu duhet ta sigurojnë vetë mënyrën për t’u ngrohur. Ata kanë marrë nga shtëpitë...

Bulqizë, plagoset minatori nga rrëshqitja e dheut

Një aksident me plagosjen e një minatori ka ndodhur pasditen e së mërkurës në ambjentet e minierës së Bulqizës. Autoritetet lokale bëjnë me dije se, ngjarja është verifikuar në nivelin 14 të minierës si pasojë e rrëshqitjes...

Shkëlqim Cani inspekton investimet në Bulqizë

Ministri i Financave, Shkëlqim Cani, i shoqëruar nga kryetari i Bashkisë së Bulqizës, Myfit Duriçi ka inspektuar këtë të shtunë punimet e rikonstruksionit të shkolles 9-vjeçare “Xhevded Doda”, në këtë qytezë. Bëhet fjalë...

Kampioni i Europës, MIKE (Gjetan) Keta, në ringun e Bulqizës në ndihmë të fëmijëve të varfër

Kampioni i Europës në Box, Gjetan Keta, me date 18 Tetor mbron titullin në vendlindjen e tij, në qytetin e Bulqizës. Ai do të ketë përballë rusin Marat Khuzeev. Vëllai i Ketës, kampioni i “Kickbox”-it Ismail Keta, njëkohësisht...

Turizmi rural dhe malor në Bulqizë

TURIZMI RURAL DHE MALOR NË BULQIZË SI ALTERNATIVË DHE SFIDAT QË E PRESIN ATË Ky studim ofron një pasqyrë të turizmit rural që mund të aplikohet në rrethin e Bulqizës, llojet dhe përfitimet e tij për komunitetin tonë dhe disa shembuj...