12:20 am - Saturday March 24, 2018

Fillon Sezoni i ri i “PORTOKALLI”

Sezoni i ri i PortokalliSEZONI I RI I “PORTOKALLI” NJE PARODI POLITIKE NE PRAG FUSHATE

Regjisori Altin Basha rrëfen risitë, Eneda edhe pse shtatzënë vijon prezantimin.
Do çelë siparin për të gjithë ata që dëshirojnë ta shikojnë live, me 1 dhe 2 mars dhe për teleshikuesit me 3 mars. Kështu rikthehet e diela mbrëma e humorit në “Top Channel”, me spektaklin popullor “Portokalli”. I kontaktuar nga gazeta “Panorama”, regjisori Altin Basha rrëfen risitë: “Meqenëse jemi në prag fushate, do t’i jepet më shumë hapësirë politikës, ajo do të jetë në fokus së lojës së aktorëve. Temat do të jenë nga më të ndryshmet; si do të zhvillohet fushata, si do të përdoren njerëzit për fushatë, çfarë impakti social e kulturor sjell e gjitha kjo në shoqërinë tonë, e trajtuar me humor të thellë, por me shumë mesazhe deomethënëse brenda”. Basha rrëfën se në funksion të politikës dhe atmosferës që ajo krijon në prag zgjedhjesh, është menduar që të ketë dhe një televizion brenda televizionit. Pra, “Portokalli” do na sjellë rubrikën e përjavshme të një televizioni privat, i cili funksionon nën presionin e politikës, për t’i shërbyer asaj. Ky në fakt është një fenomen, që edhe pse i trajtuar me humor, diçka të vërtetë na sjell në mend, në realitetin mediatik ku jetojmë. Tjetër element të cilit do t’i jepet më shumë rëndësi gjatë këtij sezoni, do të jenë monologët, një gjini e vështirë e humorit, por shumë e pëlqyer. Nëse në edicionin e kaluar kemi parë Gentin në monologët e nostalgjikut, që kësaj here do të trajtojë temën e emigracionit “Made in Albania”, do të ketë gjithashtu edhe aktorë të tjerë në këtë gjini si Romiri, Rezi, Marini etj. Basha tregon se kasti i aktorëve të njohur do të jetë i plotë edhe këtë sezon, personazhet e dashur që ata kanë krijuar, shumica do të jenë përsëri, por të vendosur në disa situata të reja, në funksion të idesë së re që kanë krijuar autorët për këtë sezon. Gjithashtu pothuajse janë të konfirmuar emrat e tre aktorëve të rinj për këtë sezon, të përzgjedhur nga një audicion shumë i gjerë. Do të vijnë herë pas here në show Stupcat e Kosovës si dhe do të rikthehet Niku, aktori kosovar që ne e kemi parë edhe në edicione të tjera. Një element interesant do të jetë prezantimi i Eneda Tarifës, përsëri në krah të Salsanos. Ajo që tashmë është dukshëm shtatzënë, do vijojë me prezantimin, por këtë situatë të saj personale do ta shfrytëzojë për të pasur një skenar ndryshe nga çdo prezantuese tjetër. Eneda do t’i këndojë gjithë kohën bebes së saj, duke i rrëfyer (me siguri me humor dhe ironi) se çfarë realiteti e pret kur të vijë në jetë, një gjetje kjo shumë e bukur, që me siguri do pëlqehet. Ne i urojmë suksese “Portokalli”-së dhe shpresojmë që të na dhurojë jo vetëm buzëqeshje, por edhe reflektim mbi problematikat e jetës sonë. /Panorama/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply