8:05 pm - Wednesday March 21, 2018

Juventus fiton kundrejt Chelseat

Juventusi ka fituar bindshëm kundër Chelseat në Torino me rezultatin 3-0  duke u kualifikuar në fazën e eliminimit direkt të Ligës së Kampionëve.

Vendasit ishit superiorë në fraksionin e parë të lojës duke e dominuar në tërësi fushën. Që në fillim të ndeshjes Stephan Lichtsteiner pati një rast të shkëlqyer, por topi goditi shtyllën pas mbrojtjes së Petr Cech.

Pas presionit të vazhdueshëm, Bianconerët arritën të shënojnë. Andrea Pirlo dërgoi një goditje jo aq të fortë në drejtim të portës, por mjaftoi që Fabio Quagliarella të shënonte golin e epërsisë (39’).

Menjëherë pas, Ashley Cole e largoi topin nga vija fatale për të shpëtuar nga goli i dytë.

Sa u përket mysafirëve, ata ishin të zbehtë në pjesën e parë. Gjatë gjithë kohës mbroheshin dhe prisnin gabimet e bardhezinjve. Për më shumë, ata luanin pa sulmues tipik, ndërsa mund të përmendim rastet e Hazard dhe Oscar.

Edhe gjysma e dytë filloi njësoj, me Bianconerët që sulmonin dhe Blutë që mbroheshin. Pas një kërkimpenaltie të Mirko Vucinic, lojtarët me fanellat blu krijuan presion për disa minuta, mirëpo vendasit e kthyen menjëherë menaxhimin e lojës.

Aksionet e njëpasnjëshme u kurorëzuan me golin e dytë. Kwadwo Asamoah depërtoi në zonë duke kthyer për mrekulli topin te Arturo Vidal, i cili e dërgoi topin në rrjet (61’).

Në vazhdim, mysafirët përpiqeshin të ndërtojnë ndonjë aksion, ndërsa vendasit sërish shfaqeshin të rrezikshëm, por huqën disa raste për ta thelluar avantazhin. Blutë u angazhuan me kalimin e minutave, por pa sukses.

Dhe, jo shumë minuta pasi u inkuadrua në lojë, Sebastian Giovinco i përshëndeti për natë të mirë mysafirët (90’+1).

Ndeshja tjetër e Grupit E, ndërmjet Nordsjaelland dhe Shakhtar Donetsk, ka përfunduar me rezultat 2-5.

Shakhtari është në krye të grupit me 10 pikë dhe veçmë është kualifikuar, Juventusi ka nëntë pikë, ndërsa Chelsea shtatë pikë. Gjithçka do të vendoset në xhiron e fundit, nëse do të kalojnë Bianconerët apo Blutë.

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply