6:11 pm - Saturday March 17, 2018

Milan-Inter, Alegri dhe Stramaçioni ndezin derbin

milan - interTrajneri i kuqezinjve zbulon planet për formacionin. Kolegu e lë gjithçka për sot.

Masimiliano Alegri dhe Andrea Stramaçioni kanë ndezur derbin e Milanos me deklaratat përpara sfidës së sotme. Me optimizmin e sfidave europiane ku dy skuadrat e Milanos dolën me suksese të rëndësishme, tani duhet të ndajnë edhe supremacinë e qytetit. Në konferencën e zakonshme për shtyp, tekniku kuqezi nuk u zë besë kushërinjve.

“Nuk ka asnjë skuadër të favorizuar, sepse ndeshjet derbi janë gjithmonë të ekuilibruara. Dy vjet më parë shiheshim jo si favoritë, por fituam 3-0 ndërsa në përballjet e fundit kanë vendosur episodet. Besoj se Interi do të luajë një ndeshje agresive. Ata kanë lojtarë cilësorë në gjendje të bëjnë diferencën. Në ndryshim nga ajo me Barcelonën, është një ndeshje tërësisht e ndryshme në aspektin teknik dhe taktik, prandaj duhet të tregohemi të aftë për ta interpretuar në mënyrën e duhur. Balotelli? Besoj se ai e di që është një provë pjekurie edhe për të. Duhet të mendojë të luajë dhe të ruajë qetësinë”.

Në lidhje me formacionin, Alegri lë të kuptohet se nuk e ka kristalizuar ende në kokën e tij. “Nuk e di ende. Rikthehet në grup Noçerino, por jo Flamini. Di me siguri t’ju them se Pacini nuk do të jetë nën urdhrat e mi. Më vjen keq, sepse të mërkurën zhvilloi një ndeshje të mirë”.

Nga ana tjetër, Stramaçioni nuk jep pika referimi për formacionin që do të hedhë në fushë. “Për të fituar derbin duhet studiuar gjithçka deri në detaje, ndoshta do të ketë edhe ndonjë të papritur në formacion, por kjo nuk do të thotë se Kasano do të mungojë. Në të tilla ndeshje është shumë e rëndësishme të kesh në fushë lojtarë me shumë eksperiencë dhe ne kemi disa të tillë. Nuk besoj se është një ndeshje vendimtare për vendin e tretë, sepse sezoni mbetet i gjatë. Milani vjen nga ndeshja e Champions-it në të cilën nuk e lejuan Barcelonën të godiste asnjëherë në portë, ndërsa ne në kampionat kemi ende një shije të hidhur, por kjo nuk ka shumë rëndësi, pasi edhe pse vitin e shkuar e nisëm derbin nga pozita inferiore, fituam”.

Për sa i përket çështjes Balotelli, trajneri i Interit rezervoi vetëm fjalë të ngrohta, duke theksuar se ai është një lojtar i talentuar, por shtoi se në fushë do të zbresin shumë lojtarë ndaj të cilëve do të përqendrohet vëmendja e publikut dhe mediave.

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply