12:28 am - Saturday March 24, 2018

Minatorët 17 ditë në grevë urie, ACR: Gati për takim, grevistët e refuzojnë

Tensionohet situata në Bulqizë. Ndërsa minatorët vazhdojnë grevën e urisë nëntokë në kushte shumë të rrezikshme, si për jetën e grevistëve, ashtu edhe për vetë minierën e kromit, jashtë qindra qytetarë, familjarë të grevistëve e minatorë kanë protestuar sot paradite duke bllokuar për 2 orë aksin nacional Tiranë- Peshkopi. Ata kërcënuan se nëse kompania koncensionare ACR nuk plotëson kërkesat e minatorëve dhe qeveria nuk ndërhyn për të ndihmuar minatorët atëherë do përshkallëzojnë grevën. Ka pasur dhe përleshje mes minatorëve protestues dhe policisë. S’ka konfirmim nëse do ketë sot negociata mes minatorëve dhe ACR-së.
Në ditën e 17-të të saj, specialistët thonë se situata brenda në minierë, në nivelin e 14-të nën tokë, është alarmante dhe grevistët rrezikojnë seriozisht të vdesin brenda në galeri. Për më se dy javë, ata mezi mbushen me frymë në thellësitë e nëntokës. Është konstatuar se në minierë është shtuar lagështira, ndërsa ka pasur edhe rrëshqitje të argjinaturave, çka rrit rrezikun për 13 minatorët grevistë. Po sot dështoi një tjetër takim i kërkaur nga ACR më përfaqësues të minatorëve. ACR kërkoi që bisedimit të zhvillohen nesër në orën 10:00, në Peshkopi, ndërsa grevistët refuzuan.

GREVISTËT REFUZOJNË TAKIMIN ME ACR-NË
Ora 22:00- Kompania austriake ACR ftoi sot në një takim grevistët e Bulqizës në orën 10:00 por ata refuzuan këtë takim sot rreth orës 22:00 të mbrëmjes, pas një takimi të komisionit të grevës me sindikatat në minerë.
Takimi pritj të mbahet në prefekturën e Peshkopisë gjë që u refuzua nga grevistët, të cilët si vend të takimit propozuan vetëm Bulqizën. Nuk dihet si do të shkojnë negociatat pas këtij refuzimi.

ACR: NESËR NË 10:00 NË PESHKOPI PËR BISEDIME
Ora 20:42- ACR e vendosur për bidedime me përfaqësuesit e minatorëve, ka vendosur orën 10:00 të ditës së nesërme për t‘i takuar ata në Prefekturën e Peshkopisë. Më herët përfaqësuesit e minatorëve, kërkuan takim vetëm në Bulqizë, ndërsa ACR deklaron se është në pritje të përfaqësisë së minatorëve. Ndërkohë mësohet se Komisioni i grevës dhe përfaqësues të sindikatave po bisedojnë në minierë në lidhje me takimin e nesërm. Pritet vendimi i tyre për takimin me ACR.

RISHM: ORGANIZATORE TE GREVES NUK LEJOJNË EKSPERTË TË ACR TË FUTEN NË MINIERË
Ora 17:30-Organizatorë të grevës së minatorëve nuk lejojnë specialistët e mirëmbajtjes të firmës ACR të inspektojnë minierën e Bulqizës, shprehet sot RISHM. Ekspertët e ACR përgjigjen për gjendjen e Minierës, por duket se tentativa për të hyrë brenda në minierë është e pamundur, thekson RISHM sepse organizatorët e grevës nuk e lejojne kete.
Reparti i Inspektoriatit të Shpëtim Minierave (RISHM) në një mbledhje urgjente dje kërkoi që minatorët të lejojnë ekspertët e ACR të futen brenda në minierë.
Dje kanë qenë ekspertë të RISHM që kanë inspektuar minierën ku konstatuan se në të ka shenja shembjeje, ndotje dhe rrugë të bllokuara.

ACR: PRANOJNË TAKIM ME MINATORËT NË PESHKOPI
Ora 15:00-ACR ka pranuar sot që të takohet me cdo minator dhe takimi të realizohet ne Peshkopi, por minatorët kanë reaguar dhe kanë kërkuar që takimi të kryhet në Bulqizë. Kompania “ACR” i ka bërë sërish thirrje minatorëve të Bulqizës të ulen në bisedime por këtë herë ka propozuar që takimi të zhvillohet në qytetin e Peshkopisë.
“ACR ka patur dhe vazhdon të ketë vullnetin e mirë për të zhvilluar bisedime konstruktive me minatorët. ACR nuk insiston që takimi të zhvillohet në Tiranë, ndërkohë propozon që takimi të zhvillohet në qytetin e Peshkopisë, për lidhjen dhe afërsinë që ka me Bulqizën, për të qënë më pranë minatorëve dhe për të garantuar mbarëvajtjen e negociatave’, thuhet ne letren e ACR, e cila vijon: ‘Jemi gati të ulemi në bisedime me secilin nga minatorët e kompanisë sonë përvec atyre personave që kanë ushtruar dhunë ndaj administratës së ACR’. Ne perfundim ACR thekson se p as insistimit të vazhdueshm të një grupi minatorësh të cilët mendojnë se kërkesat e tyre nuk janë përfaqësuar sic duhet , ACR kërkon që një përfaqësues i tyre të përfshihet në grupin e 5 minatoreve që do të marrin pjesë në negociata.
Por, perfaqesia e minatoreve insiston qe takimi te zhvillohet vetem ne Bulqize.

BULQIZË, POLICIA NDALON DY SINDIKALISTË
Ora 14:20-Policia ka ndaluar sot dy sindikalistë të minatorëve në Bulqizë. Ndalimi i sindikalistëve Bajram Duka dhe Zija Shyti u bë pasi policia i konsideron si përgjegjës të bllokimit të rrugës nacionale sot në Bulqizë.

NIKOLLAJ PROPOZON MARREVESHJE: RRITJE PAGE 20 %
Ora 12: 56 Kreu i konfederatës Kol Nikollaj deklaron se minatorët janë gati për marrëveshje institucionale e cila do ti jepte fund grevës së urisë. Nikollaj bën publike dhe kushtet e marrëveshjes: Rritjen e pagës me 20 %, investime në nivelet 16-20 të minierës, të garantohet siguria dhe kushtet e punës, të largohet drejtori Mehdad Zogu. “Nëse plotësohen kushtet, që nesër jemi në punë”- deklaroi Nikollaj. Ai paralajmëron se nëse nuk realizohet marrëveshja minatorët do të përshkallëzojnë protestën si dhe masat ekstreme, që do shkojnë deri në kërkesën për largimin e dy ministrave, atë të ministrit të Ekonomisë, Nasip Naço dhe atë të ministrit të Punës, Spiro Ksera. “ Kreu i konfederatës u bën thirrje qytetarëve të Bulqizës të ruajnë qetësinë e të mos bien pre e manipulimeve e shantazheve.

Kërkesa për rritje page 20 % u bë nga minatorët që në fillim të protestës së tyre më shumë se një muaj më parë, por më pas me përshkallëzimin e protestës dhe futjen në grevë urie të 13 minatorëve, konfederata kërkoi nga ACR që pagesa të ishte 40 %. Nga deklaratat e kompanisë ACR, kjo e fundit është shfaqur e gatshme të rrisë pagën 20 %.

PROTESTUESIT LIROJNE RRUGEN NISEN DREJT MINIERES
Ora 10: 30 Protestuesit janë larguar nga Qafa e Buallit, duke liruar aksin nacional Tiranë- Peshkopi, i cili ishte bllokuar për gati 2 orë. “Bllokimi i rrugës shkaktoi një trafik të rënduar. Vargu i makinave që nuk lëviznin arriti në 5 km”- raportoi Enver Doci. Protestuesit, minatorë, qytetarë dhe familjarë të minatorëve grevistë janë nisur drejt minierës dhe godinës së kompanisë së ACR për të vazhduar atje protestën. Protestuesit thonë se nuk do ndalen dhe paralajmërojnë se nëse nuk do të ndodhë takimi i sotëm, dhe nëse deri në orën 16: 00 , atëherë 700 minatorë do ti bashkohen grevës së urisë, dhe protestuesit do të bllokojnë sërish rrugën. Gjithashtu ata kërkojnë një përfaqësi të METE-s të shkojë në Bulqizë, për të zhvilluar një takim në ndihmë të zgjidhjes së situatës.

BULQIZE, POLICIA PERPLASET ME PROTESTUESIT
Ora 09: 50 Situata në qytetin e Bulqizës është tepër e tensionuar. NEWS24 raporton se ka pasur përplasje mes policisë dhe protestuesve të cilët nuk pranojnë të lirojnë rrugën nacionale. NEWS24 raporton dhe për praninë e zyrtarëve të lartë të policisë lokale tek Qafa e Buallit

BLLOKOHET AKSI NACIONAL TIRANE- PESHKOPI
Ora 09: 30 Rreth 500 qytetarë të Bulqizës e familjarë të 13 minatorëve grevistë kanë bllokuar rrugën nacionale Tiranë- Peshkopi, që të çon drejt Maqedonisë, në vendin e quajtur Qafa e Buallit. “Prej gati një ore protestuesit janë ulur në mes të rrugës dhe nuk pranojnë të largohen nga rruga derisa qeveria të marrë masa duke ndërhyrë te kompania koncensionare ACR për të plotësuar kërkesat ose të largojë kompaninë. Ka dhe forca të shumta policie të cilët po përpiqen të bindin protestuesit të largohen por ata nuk pranojnë” – raportoi korrespondeti i NEWS24 sot në orën 09. 30 minuta.
Sipas NEWS24 protestuesit paralajmërojnë se nëse përfaqësia e kompanisë ACR nuk shkon në Bulqizë për të takuar minatorët dhe për të plotësuar kërkesat e tyre, atëherë 700 minatorë do ti bashkohen grevës së urisë.

BULQIZA NE PROTESTE
Ora 08:30 Sot në mëngjes, dhjetra qyetetarë të Bulqizës dhe familjarë të minatorëve protestuan në në mbështetje të grevistëve duke tentuar të bllokonin rrugën nacionale Tiranë- Peshkopi në Qafën e Buallit, por nuk janë lejuar nga policia.

Vazhdimi i mëtejshëm i grevës mund të shkaktojë pasoja dhe për vetë minierën, si shembjen e nënkateve dhe të gjitha armatimeve që kanë qenë në proces pune, ndërkohë që mosndezja e ventilatorëve sjell grumbullimin e gazrave helmues, sidomos në punimet qorre, duke shkaktuar prishjen e atmosferës së ajrimit në minierë. Nga ana tjetër, mosvënia në funksion e pompave për largimin e ujërave nga miniera përbën bllokim total të minierës, duke krijuar shembje të punimeve minerare dhe shkatërrimin e pajisjeve të instaluara.

KERKESAT E MINATOREVE
Minatorët kërkojnë rritje të pagës në masën 40%, përmirësimin e kushteve teknike në punë, heqjen e taksës së dyfishtë, ulje të viteve të pensionit, largimin e firmave të palicencuara, largimin e përfaqësuesit të ACR-së si dhe kryerje të investimeve në nivelin 16-të.

NEGOCIATAT?
Përfaqësues të kompanisë austriake pohuan dje se mirëpresin bisedimet me minatorët për t’i dhënë fund situatës së krijuar në minierë. Ata propozuan që takimi mes palëve të zhvillohet sot në orën 11:00, në ambientet e zyrave të ACR-së në Tiranë. Por ky propozim u hodh poshtë nga grevistët dhe sindikalistët, të cilët ngulin këmbë që takimi duhet të zhvillohet në Bulqizë. Minatorët deklaruan dje se “Nëse deri sot, përfaqësuesit e ACR-së nuk do të vijnë në takim me ne këtu në Bulqizë, atëherë nuk do të pranojmë asnjë negocim tjetër me ta”

REAGIMI I METE
Ndërkohë që futja e konfliktit midis minatorëve dhe koncesionarit të minierës së kromit, ACR në një rrugë pa krye, ka detyruar Ministrinë e Ekonomisë, si përfaqësuese e pronarit-shtet të pasurive nëntokësore, të urdhërojë masat e para drastike në drejtim të shpëtimit të minierës më të madhe të kromit në vend nga dëmtime të rënda, si dhe shpëtimit të jetës së vetë minatorëve.
Dje u njoftua se METE ka vendosur të pranojë kërkesën e Repartit të Inspektimit të Shpëtim Minierave për të mbyllur përkohësisht Minierën e Bulqizes deri në një rehabilitim të plotë të saj. Përgjate periudhës së rehabilitimit, puna në minierë do të pezullohet. Sipas METE, kushtet në minierë janë të vështira dhe rrezikojnë jetën e minatorëve. Ndërsa Reparti i Inspektimit dhe Shpëtimit të Minierave (RISHM), institucion në vartësi të Ministrisë së Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës, ka depozituar dje padi penale në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, në ngarkim të drejtuesve të grevës së urisë të minatorëve të Bulqizës. Akuza përmend dëmtime me pasoja të rënda, të pronës publike shtetërore dhe shkelje të rënda të sigurisë në punë, në veprimtarinë minerare, që cënojnë jetën dhe shëndetin e minatorëve.

Ministria e Punës dhe Çështjeve Sociale vazhdon të heshtë. Deri tani nuk ka pasur asnjë reagim nga ky institucion qeveritar, titullari i të cilit është edhe kreu i Këshillit Kombëtar të Punës, i cili duhej të luante rolin e negociatorit mes minatorëve dhe kompanisë ACR ./BalkanWeb/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply