5:59 pm - Saturday March 17, 2018

Peqin, kujtohet 100-vjetori i Pavarësisë

Me një ceremoni festive qyteti i Peqinit ka kremtuar mbrëmë 100-vjetorin e Pavarësise së tij. Në 26 nëntor të vitit 1912 një ditë pas Elbasanit, Peqini ngriti flamurin dhe u shpall i pavarur.

Nje dite me pas ne 27 nentor 1912 flamuri kuqezi do te valevitej ne Tirane.Qindra qytetare ishin mbledhur per te festuar kete ngjarje te madhe te historise tone.

Kryetari i bashkise se Peqinit, Ilir Rrushi ne menyre simbolike ngriti ngriti flamurin ne sheshin kryesor te qytetit. Ai u shpreh se ngritja e flamurit ne Peqin nuk ishte rastesi, por rrjedhoje e luftes dhe sakrificave te patrioteve peqinas.

Festa e Pavaresise ne qytetin e Peqinit vazhdoi deri ne oret e vone, permes nje atmosfere te zjarrte qe dhuruan kengetaret e njohur te muzikes shqiptare.

Ndriçohet kalaja e Gjirokastrës

Gjirokastra i mbylli festimet për 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë me një koncert të madh të organizuar prej Bashkisë së Qytetit ku dalluan interpretimet teatrale, kënga poezia dhe dhënia e titujve të nderit për disa figura të shquara të historisë së qytetit me kontribute në gjatë periudhës së pavarësisë.

Një ekspozitë historiko-shkencore me portretet e figurave të harruara dhe dokumnetat e kohës, botime të gazetave që botoheshin në Gjrokastër gjatë periudhës ka celur festimet e mbrëmjes. Ndërkaq për herë të parë kalaja e Gjiroastrës është ndricuar prej një fondi të Ministrisë së Kulturës dhe bashkisë së Gjirokastrës me një vlerë 12 milionë lekë në fazën e parë./TCH/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply