8:19 pm - Wednesday March 21, 2018

Pulë me perime në furrë

Si të gatuajmë “Pulë me perime në furrë”, receta gatimi për “Pulë me perime në furrë”.

Për të përgatitur këtë pjatë “Pulë me perime në furrë” veprojmë në këtë mënyrë si mëposhtë.

Përgatitja:
Presim perimet në copa të përshtatshme dhe i marinojmë me kripë, gjysmën e rozmarinës, gjysmën e hudhrës dhe 2 lugë gjelle vaj ulliri. Vëmë perimet në një tepsi dhe i pjekim në furrë, në 180 gradë për rreth 20 minuta. Bëjmë me majën e një thike 4-5 të çara të vogla në secilën filetë. Marinojmë filetat me kripë dhe pjesën e ngelur të hudhrës, rozmarinës dhe vajit të ullirit. Pasi të kalojnë 20 minuta, nxjerrim tepsinë nga furra dhe shtojmë në të domatet dhe filetat e pulës. Vendosim nga një degë rozmarinë mbi secilën filetë. Kthejmë tepsinë në furë dhe e pjekim për rreth 20 minuta ose deri sa filetat të bëhen në tërë trashësinë e tyre.

pule me perime ne furre

Përbërësit:
– 1 patëllxhane
– 2 kunguj
– 3 speca të kuq (në mungesë të tyre mund të përdorni dhe speca jeshilë)
– gjethet e grira të dy degëve rozmarinë
– 4 degë të vogla rozmarinë
– 3 thelpinj hudhër të grira
– 3 lugë gjelle vaj ulliri
– 4 fileta pule pa lëkurë
– 250 gr domate të vogla (pomodorini)
– kripë

Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply