12:21 am - Thursday March 22, 2018

Receta gatimi per Akullore me kumbulla dhe biskota amaretti

Si te gatuajme “Akullore me kumbulla dhe biskota amaretti” – Receta gatimi për “Akullore me kumbulla dhe biskota amaretti”. Për të gatuar akullore me kumbulla dhe biskota amaretti veprojmë në këtë mënyrë: Mbulojmë anën e brendëshme të një forme të përshtatshme me selofan. I vendosim kumbullat në një tigan me 2 lugë gjelle ujë dhe rreth 110 gr sheqer. E mbulojmë tiganin dhe i gatuajmë kumbullat në zjarr të ulër për rreth 10 minuta ose deri sa të bëhen. I lëmë të ftohen lehtë dhe i kalojmë në sitë. I ruajmë për më vonë. Hedhim pjesën tjetër të sheqerit në një tenxhere të vogël me 150 ml ujë dhe e tresim atë në zjarr të ulët. Ngremë pak zjarrin dhe vazhdojmë ta gatuajmë deri sapo të fillojë të marë ngjyrë. Ndërkohë kemi filluar të rrahim të bardhat e vezëve deri sa të krijohet një shkumë e bardhë. Duke vazhduar të rrahim shtojmë karamelen duke e lënë të rrjedhë nga tigani në një shirit të hollë. Vazhdojmë të rrahim deri sa të kemi një shkumë të viskoze. Rrahim kremin e qumështit deri sa të kemi një shkumë të lehtë por të qëndrueshme. Përziejmë me kujdes gjithë materialet dhe e hedhim këtë përzierie në formë. E fusim në ngrirje ku e lëmë për të paktën 1 natë. Para se ta shërbejmë e nxjerrim nga ngrirja dhe e lëmë të rrijë në temperaturë ambienti për rreth 5 minuta.

akullore me kumbulla dhe biskota amaretti

Përbërësit:

450 kumbulla të bëra mirë, të cilave u kemi hequr bërthamat
350 gr sheqer kokërr
2 të bardha vezësh
300 ml krem qumështi
1 lugë gjelle liker disaronno
85 gr biskota amareti të thyera në disa copa

/RecetaGatimi.Net/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply