2:41 pm - Friday March 23, 2018

Receta gatimi per Brownies

Si te gatuajme “Brownies” – Receta gatimi për “Brownies”. Për të gatuar këtë ëmbëlsirë veprojmë në këtë mënyrë: Lyejmë me gjalpë dhe spërkasim me miell një tepsi katrore me brinjë rreth 20 cm. Shkrijmë çokollatën bashkë me gjalpin në një tas mbi një tenxhere me ujë të nxehtë. Përziejmë miellin me sheqerin dhe pluhurin e kakaos. Shtojmë çokollatën e shkrirë, përziejmë mirë dhe pastaj shtojmë dhe vezët. E hedhim brumin në tepsi, e shpërndajmë në mënyrë të njëtrajtëshme dhe e pjekim në furrë në 180 gradë për rreth 40 minuta. E lëmë të ftohet, e heqim nga tepsia dhe pastaj e presim në katrorë të përshtatshëm. E shërbejmë të spërkatur me sheqer pluhur.

brownies

Përbërësit:
– 150 gr çokollatë e zezë
– 250 gr gjalpë
– 200 gr sheqer
– 150 gr miell që fryhet vetë
– 50 gr pluhur kakao
– 3 vezë të mëdha të rrahura
– sheqer pluhur

/RecetaGatimi.Net/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply