8:47 am - Friday March 23, 2018

Saimir Tahiri gjobitet me 7 mln lekë të vjetra, shkak akuzat për minierën e Bulqizës

saimir tahiriPas “dënimeve” dhjetëra miliona lekë nga gjykata, në proceset civile me Albana Vokshin dhe fëmijët e kryeministrit Berisha, deputeti socialist Saimir Tahiri ka humbur edhe gjyqin ndaj ministrit të Bujqësisë, Genc Ruli, në lidhje me akuzat e tij për minierën e Bulqizës. Gjykata e Tiranës gjobiti sot për shpifje deputetin socialist me 7 milionë lekë të vjetra.

Ministri i Bujqësisë, Genc Ruli, depozitoi pak muaj më parë në Prokurorinë e Tiranës padinë për deputetin Saimir Tahiri, pas akuzave të këtij të fundit, se ministri është i lidhur ngushtë me njerëzit që zotërojnë minierat e kromit në Bulqizë.

Akuzat e forta për përfshirjen e Rulit në biznesin e mineraleve u bënë nga Tahiri në sallën e Kuvendit. Në padinë e paraqitur, ministri aktual i Bujqësisë, Genc Ruli, thotë se akuzat e Tahirit janë shpifje dhe të bëra vetëm për efekt politik.

Tahiri në seancën e Kuvendit ka theksuar se në biznesin e minierave fshihen njerëz me pushtet dhe me lidhje me kryeministrin Sali Berisha, prandaj sipas tij situata kaotike me minatorët nuk po ndalet ende. Por funksionarët e lartë të qeverisë dhe shtetit iu përgjigjen akuzave në rrugë institucionale. /BW/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply