2:27 pm - Friday March 23, 2018

Shqipëri-Moldavi, De Biazi grumbullon formacionin

Trajneri i përfaqësueses shqiptare të futbollit, Xhani de Biazi, ka shpallur sot listën e lojtarëve për ndeshjen miqësore kundër Moldavisë,të mërkurën e ardhshme në Qemal Stafa.

Portierët – Nuk ka pasur shumë për të diskutuar. Dy portierët më të mirë të Shqipërisë për momentin janë Samir Ujkani, që këtë sezon mbron portën e Palermos në Serinë A dhe Etrit Berisha i cili luan për Kallmarin në Suedi. Shehi nuk ka përfituar një thirje, ndërkohë që Hidit nuk i mjafton qënia në stolin e rezervave te kampionët e Qipros për të përfituar një grumbullim.

Mbrojtës – Dy të rejat në mbrojtje janë Arapi në të majtë dhe Dushku në qëndër. Këtë rradhë Veliu nuk është preferuar, ndërkohë që Ago;lli të vijë pavarësisht se në ndeshjen e parë zyrtare kundër Qipros do të mungojë për arsye pezullimi. Të tjerët janë ata të pritshmit. Cana, Mavraj, Dallku dhe Andi Lila nuk e kanë vënë kurrë veten në diskutim përpara kësaj sfide.

Mesfusha – E mbipopulluar, por një grup lojtarësh të rëndësishëm. Prurja e re është Vucaj. Ndeshja e lacianit që ishte në huazim te Skëndërbeu për Ligën e kampioneve duket se i ka pëlqyer trajnerit të përfaqësueses që i beson një vend në grup. Mungon Muzaka, për momentin lojtari më i paguar i kampionatit, dhe kthehet Roshi që nuk luajti në dy miqësoret e fundit për shkak dëmtimi. Bulku do të jetë pavarësisht udhëtimit të gjatë nga Irani, ndërsa Memushaj, tanimë lojtar i Leçes kthehet në përfaqësuese pasi debutoi me të pothuaj një vit e gjysëm më parë në një sfidë kundër Maqedonisë në Pogradec.

Sulmi – Bakaj, Salihi, Cani dhe Bogdani kanë marrë një thirje normale për përfaqësuesen. Problematike dhe për tu verifikuar është gjendja e Edgarit që është stërvitur me hope dhe në mënyrë individuale pas prishjes së raporteve me Polonia Varshavë. Të tjerët janë Ok, përvec ndoshta pak lodhjes së Salihit nga udhëtimi i gjatë nga Shtetet e Bashkuara.

Lojtarët e grumbulluar

Portierë

Samir Ujkani – 05.07.1988 – (Palermo)

Etrit Berisha – 10.03.1989 – (Kalmar)

Mbrojtës

Lorik Cana – 27.07.1983 – (Lazio)

Armend Dallku – 16.06.1983 – (Vorskla)

Erjon Dushku – 25.02.1985 – (Tirana)

Andi Lila – 12.02.1986 – (Jannina)

Mergim Mavraj – 09.06.1986 – (Greuther Furth)

Renato Arapi – 28.08.1986 – (Skenderbeu)

Mesfushorë

Sabien Lilaj  -10.02.1989 – (Skenderbeu)

Odise Roshi – 22.05.1991 – (Frankfurt)

Jahmir Hyka – 08.03.1988 – (Luzern)

Emiljano Vila – 12.03.1988 – (Jannina)

Ledjon Memushaj – 07.12.1986 – (Leçe)

Ansi Agolli – 11.10.1982 – (Qaraback)

Hair Zeqiri – 11.10.1988 – (Rizespor)

Erjon Vucaj  – 25.12.1990 – (Laci)

Sulmues

Elis Bakaj – 25.06.1987 – (Odessa)

Hamdi Salihi – 19.01.1984 – (United)

Edgar Çani – 22.07.1989 – (pa skuadër)

Erjon Bodgani – 14.04.1977 – (Siena)

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply