6:09 pm - Saturday March 17, 2018

Shqipëri-Norvegji përfundon në barazim 1-1

Ndeshja e vlefshme për kualifikimet në Botërorin Brazil 2014 mes Shqipërisë dhe Norvegjisë, ka përfunduar me rezultatin e barabartë 1-1 .

Nën një entuziazëm të jashtëzakonshëm me stadiumin ‘Qemal Stafa’ të tejmbushur me tifozë kuqezi është zhvilluar ndeshja shumë e rëndësishme për fatin e kombëtares sonë në evenimentin më të madh të futbollit, Kampionati Botëror Brazil 2014. Në minutën e 15-të Shqipëria ka një rast shumë të mirë, kur një krosim në zonë nga Valdet Rama nuk goditet siç duhet nga Hamdi Salihi.

Në minutën e 41-të vjen momenti i shumëpritur. Valdet Rama merr një top i vetëm dhe shënon një gol spektakolar, duke gjetur qoshen e portës, aty ku nuk arrinte portieri norvegjez.

Pjesa e parë u mbyll me rezultatin 1-0 për Shqipërinë, ndërkohë që në minutat e fundit të pjesës së dytë, konkretisht në  minutën e 86-të, Norvegjia shënon golin e barazimit nga një pasim që vjen nga këndorja. Norvegjezi Tom Hogli, barazon rezultatin me një goditje me kokë.

Ndeshja me Norvegjinë, Kombëtarja kërkon fitoren, Berisha: 200 mijë euro shpërblim 

Edhe pse gjatë gjithë javës ka kërkuar uljen e euforisë në radhët e tifozerisë kuqezi, trajneri i kombëtares shqiptare Xhani De Biazi nuk e fsheh dëshirën për të mposhtur norvegjezët edhe në “Qemal Stafa”.

Kjo gjë duket më së miri në formacionin që tekniku italian pritet të hedhë në fushë që nga minuta e parë, ku bie në sy prania e dy sulmuesve Cani dhe Salihi. Porta do t’i besohet Ertrit Berishës, i cili me gjakftohtësinë e tij i ka dhënë siguri jo vetëm lojtarëve në fushë por edhe trajnerit në pankinë.

Pritet që vendin e Canës në mbrojtje ta mbajë Teli i cili do të qëndrojë përkrah Dallkut, Mavraj dhe Agollit.  E reja e formacionit do të jetë mesfushori Valdet Rama i cili pritet ta nisë ndeshjen që nga minuta e parë ndërkohë që Bulku dhe Basha do të jenë sërish siguria e De Biazit në mefushë.

Ndërkohë, sipas kompanive të basteve përfaqësuesja norvegjeze ka më shumë shanse që të fitojë në Tiranë. Suksesi i skandinavëve kuotohet mesatarisht me koeficientin 2.3, ndërsa i Shqipërisë me 3.07. Në konferencën e fundit për shtyp para ndeshjes trajneri i kombëtares tonë deklaroi se shpresat për një kualifikim nuk varen vetëm nga kjo ndeshje.

Ndërsa jemi në prag të ndeshjes me Norvegjinë, kryeqyteti shqiptar është mbuluar me ngjyrat kuqezi. Shumë shitës ambulantë kanë dalë nëpër rrugët e Tiranës për t’u shitur tifozëve flamuj, apo aksesorë të tjerë me ngjyrat e flamurit kombëtar. Rëndësia e madhe që ka kjo sfidë ka bërë që në Tiranë të vijnë dhe shumë sportdashës nga qytete të tjera të shqipërisë dhe Kosovës.

Nuk mungojnë edhe tifozët norvegjezë të cilët kërkojnë të mbështesin skuadrën e tyre në ‘Qemal Stafa’, e cila kërkon patjetër fitoren për të mbajtur të gjalla shpresat për një vend të dytë në grup.

/GSH/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply