12:15 am - Saturday March 24, 2018

Si të gatuajmë qofte pule

Si të gatuajmë “Qofte pule” – Receta gatimi për “Qofte pule”. Hedhim gjithë materialet në një tas dhe i punojmë mirë me duar deri sa të arrijmë një brum homogjen. Formojmë qofte petashuqe me peshë rreth 200 gr secila. Nxehim pak vaj ulliri në një tigan dhe skuqim në të, në zjarr të mesëm, qoftet. I shërbejmë të shoqëruara me një sallatë gjethesh të freskëta dhe limon.

qofte pule

Përbërësit:

– 1 kg mish i grirë pule
– 2 qepë të grira
– 2 domatë të grira
– 8 lugë gjelle bukë bajate e thërmuar
– 3 lugë gjelle uthull balsamik
– 100 ml vaj ulliri
– Vaj ulliri për skuqje
– 2 lugë gjelle rigon
– Kripë
– Piper i bluar në moment
– 2 të bardha vezësh

Ju bëftë mirë nga Sitegatuajme.Net!

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply