12:28 am - Thursday March 22, 2018

Tragjedi ne Himare. Bie autobuzi ne gremine (foto, video)

Nje aksident i rende ka ndodhur sot ne Himare. Autobuzi qe trasportonte studente nga Universiteti “Aleksander Xhuvani” i Elbasanit, eshte rrezuar ne humnere dhe per pasoje kane humbur jeten 11 persona e 26 te tjere jane plagosur.
Kjo ngjarje ka tronditur sot te gjithe opinionin shqiptar. Mësohet se autobusi i rrëzuar është me targë Elbasani, “EL 2274 B”, dhe se studentët janë të Universitetit Aleksandër Xhuvani. Ndërsa Policia e Shtetit, përmes një njoftimi për shtyp, ka bërë të ditur se përveç njësive policore të dërguara në vendin e ngjarjes, është ngritur edhe një grupi i posaçëm për menaxhimin e situatës.

Në komunikatën e policisë thuhet: “Në orën 16:50 minuta morën informacionin se në Qafën e Vishës, një autobus me targë Elbasani, “EL 2274 V”, ka dalë nga rruga. Drejt vendit të ngjarjes janë dërguar njësi policore të repartit Delta Forcë dhe të policisë rrugore, si dhe është ngritur një grup pune për menaxhimin e situatës. Në zonën e aksidentit janë dërguar helikopterë nga Ministria e Shëndetësisë dhe ajo e Mbrojtjes”.

Ndërkohë, Andrea Goro, anëtar i Këshillit Bashkiak të Himarës, ka deklaruar për Top Channel se situata paraqitet shumë e rëndë dhe se numri i viktimave është mbi 10.

Ndërsa korrespondenti i Top Channel ka bërë të ditur se thellësia e humnerës është 80 metra, se autobusi është shkatërruar tërësisht dhe brenda tij ndodhen ende të mbijetuar.

Drejt vendit të ngjarjes janë nisur edhe ministri i Brendshëm, Bujar Nishani dhe drejtori i përgjithshëm i policisë, Hysni Burgaj, për të menaxhuar nga afër situatën.

Ndërkohë, në Spitalin Ushtarak kanë mbërritur helikopterë që kanë transportuar 5 të plagosur, të cilët ishin në gjendje më të rëndë se të tjerët.

Fotot Nga Aksidenti ne Himare. Autobuzi bie nga gremina ne Himare
Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply