12:28 am - Thursday March 22, 2018

Triumfon serish futbolli gjerman, Borusia-Real Madrid 4-1

levandoskiMbretërit e Real Madridit janë gjunjëzuar përpara Borussia Dortmundit në ndeshjen e parë gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve të zhvilluar në Signal Iduna Park që përfundoi me rezultat 4-1 në favor të ekipit vendas.

Vendasit e nisën furishëm takimin dhe arritën te goli i epërsisë që në minutën e tetë. Një harkim të Mario Goetzes e priti në zonë Robert Lewandowski për ta shënuar golin e avantazhit.

Në vazhdim mysafirët e qarkullonin më mirë topin, mirëpo nikoqirët ishin shumë të rrezikshëm sa herë që sulmonin. Megjithatë, pa përfunduar pjesa e parë (43’), Cristiano Ronaldo shfrytëzoi një asistim të Gonzalo Higuain për ta barazuar rezultatin.

Në fraksionin e dytë, BVB i deklasoi në tërësi Los Blancos, të cilët dukeshin të humbur në fushë. Kjo ishte mbrëmja e sulmuesit polak, Lewandowski.

Pesë minuta brenda gjysmës së dytë, ai e ktheu avantazhin e gjermanëve (50’). Asistimi ishte i Marco Reus. Ndërsa me një gol të bukur, 24-vjeçari kompletoi het-trikun e tij (55’).

lewandoski

Një ndërhyrje e gabuar e Alonsos në dëm të Reus u ndëshkua me penalti dhe aty ishte superLewandowski që ta konvertonte në gol (66’).

Deri në fishkëllimën e fundit të gjyqtarit, Real Madridi nuk arriti të bëjë asgjë, ndërsa për të shkuar në finale duhet të fitojë së paku 3-0. Duke parë këto rezultate, shumë lehtë mund të kemi finale gjermane në Wembley. /Telegrafi/

Filed in: Uncategorized

No comments yet.

Leave a Reply